دانلود مستند عمامه صورتی

دانلود مستند عمامه صورتی (1402)

مدت زمان: 30 دقیقه کشور:

در این مستند حجت الاسلام حسین صفری با حضور در میان دختران بی حجاب، به جای اینکه امر به معروف کند، نظرشان را در مورد روحانیت، دین و امر به معروف می‌پرسد.

رضایت کاربران
0% (0 رای)
حجم مصرفی شما عادی محاسبه می‌شود.

ژانر : خانوادگی l اجتماعی
سال تولید: 1402
سال انتشار: 1402
راوی : حسین صفری
کارگردان: حسین شمقدری

همه چیز درباره مستند عمامه صورتی

فیلم مستند «عمامه صورتی»، فیلم ۳۰ دقیقه‌ای برای یافتن پاسخ مسأله حجاب، امر به معروف و نهی از منکر، یک روحانی میانسال را به میان زنانی که بدحجاب یا بی‌حجاب خوانده می‌شوند برده و دیدگاه و استدلال آنها را درباره نوع پوششی که انتخاب کرده‌اند جویا می‌شود.

حجت الاسلام شیخ حسین صفری در این مستند به پارک‌ها، کافه‌ها، معابر عمومی و شهرک‌های ساحلی شمال می‌رود . او با زنانی که حجاب ندارند رخ به رخ و سینه به سینه وارد گفت و گو می‌شود. مصاحبه شوندگان که انگار حضور یک روحانی را تا این اندازه نزدیک، چیزی غریب و بیرون از روال متعارف می‌پندارند. در ابتدا واکنشی توأم با ترس و شگفت زدگی دارند . اما به زودی با زبانی بدون لکنت، آنچه را در دل دارند به عیان‌ترین شکل ممکن بر زبان می‌آورند و استدلال‌های‌شان را در مخالفت با حجاب اجباری، نهاد روحانیت، نظام حکمرانی دینی و … بازگو می‌کنند.

روحانی تکواندوکار و گفتگو با مردم

کارگردان این فیلم در فیلم خود ( عمامه صورتی ) از حسین صفری بازی گرفته است که در فضای مجازی با نام «آخوند تکواندوکار» شناخته می‌شود. حسین صفری که سابقه بازی در سریال تلویزیونی «پایتخت» را نیز در کارنامه دارد، در سکانس‌های مختلفی از این فیلم مستند، با جوانانی که برخی بدون حجاب هستند هم صحبت می‌شود.

حسین شمقدری، کارگردان این فیلم، فرزند جواد شمقدری معاون سازمان سینمایی و مشاور رئیس‌جمهور در دولت محمود احمدی‌نژاد است. شمقدری سعی کرده سکانس‌های مختلف عمامه صورتی را در فضا‌هایی متنوع، فیلمبرداری کند. در کنار تنوع سکانس‌ها، موضوعات متعددی نیز در این فیلم مطرح می‌شود که از حجاب تا فساد‌های مالی و اشرافی‌گری گسترده است. با این وجود بسیاری از پرسش‌هایی که پس از تماشای این مستند در ذهن مخاطب نقش می‌بندد، بی جواب می‌ماند.

 

دانلود فیلم عمامه صورتی

واکنش های رسانه ها

برخی رسانه‌های اصولگرا نسبت به پخش این مستند، واکنش‌های مثبتی نشان نداند، برای مثال خبرگزاری تسنیم نوشت: «شمقدری بعضاً فرهنگ و مسئله اجتماعی را تبدیل به امر تجاری می‌کند و به جای آن که به عمق برود و به حل واقعی‌تر مسائل کمک کند، سودِ خود از آن مسئله را تأمین می‌کند. او مسئله و تابو‌ها را، به‌ویژه درحوزه زنان و جنسی، می‌شناسد. ولی مستندهایش را در این حوزه‌ها به‌نحوی می‌سازد که شائبه تجارت با تابو‌ها را بیشتر به ذهن متبادر می‌کند، تا مستندسازی تحقیقی و عالمانه».

یکی از نکاتی که درباره عمامه صورتی، مورد نقد برخی کاربران شبکه‌های اجتماعی قرار گرفت این بود که آیا همه سینماگران می‌توانند در ساخت فیلم‌های مستند یا غیرمستند خود از حضور و تصاویر زنان بی حجاب استفاده کنند؟. و اساسا هدف نهایی از ساخت این فیلم چه بود؟ برخی دیگر اما، با کامنت‌های خود از این فیلم دفاع کرده .آنها معتقدند شاید ساخت این فیلم به منزله توجه به نظرات طیف جوان جامعه درخصوص مسائلی همچون حجاب باشد.

اضهار  نظرات محققین و منتقدین

فاضل میبدی عضو مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم در گفتگو با فرارو درباره فیلم عمامه صورتی می گوید: «من چندان اهل نقد فیلم نیستم، اما از منظر اجتماعی فکر می‌کنم روحانیت برای بازسازی خود باید راهکار‌های دیگری را امتحان کند؛ یعنی باید حضور روحانیت در حکمرانی به حداقل برسد تا جنبه تبلیغی خود را حفظ کند و کار‌های تحقیقی خود را انجام دهد.

بالاخره مردم خواهی نخواهی نگرش‌های خاص خود را نسبت به موضوعات دارند.مردم به علت مشکلات سیاسی، اجتماعی و اقتصادی تا حدودی ناراحتند و همه مشکلات را زیر سر روحانیت می‌بینند، چرا که هم اکنون همه پست‌های کلیدی مملکت در اختیار روحانیون است و اگر هم پست ندارند، در جایگاهی نشسته اند که حاکم بر پست‌های شهرستان‌ها هستند، مثل ائمه جمعه؛ بنابراین معتقدم که این فیلم‌ها نمی‌توانند چندان تاثیری بر پر کردن شکاف‌ها داشته باشند.»

تعریف روحانیت و جایگاه آن در جامعه ما

فاضل میبدی با بیان اینکه تعریف و انتظاری که برای روحانیت در عرف مردم و فرهنگ جامعه وجود داشت، تعریف دیگری بود؛ گفت: «تعریفی روحانیت مبتنی بر افرادی است که از گناهی دور هستند و مردم را به اعمال نیک دعوت می‌کنند، در کار‌های خیر شریک هستند، خدمات اجتماعی انجام می‌دهند و دین خداوند را می‌شناسند و معرفی می‌کنند.

اما زمانی که روحانیت در جریان حکمرانی حداکثری قرار گرفت که خود اعمال اشتباه را انجام داد و یا اگر دیگران کار اشتباهی مرتکب شدند، روحانیت در جهت توجیه کار‌های اشتباه دیگران قدم برداشت، طبیعی‌است که جامعه تعریف خود و نگاه خود از روحانیت را تغییر می‌دهد.

ادامه اظهارات محقق و مدرس حوزه علمیه قم

فاضل میبدی در ادامه با بیان اینکه حجاب مسئله چندم ما است؟ گفت: «یک شهروند، در جامعه‌ای که زندگی می‌کند، حقوق زیادی دارد. حق حیات دارد، حق محیط زیست، شغل، رفاه اجتماعی و ده‌ها حقوق ذاتی و فطری دارد. تا زمانی که حقوق اولیه شهروندانمان را براورده نکنیم، این مسئله حل نمی‌شود. یکی از حقوق اولیه، رعایت عدالت اجتماعی است.

باید در جامعه‌ای زندگی کنیم که در آن هوای پاک وجود داشته باشد، جامعه‌ای که در آن، فقر و مشکلات اجتماعی نباشد. نمی‌شود که همه این مسائل را رها کنیم و مستقیم برویم به این سمت که به افراد بگوییم حجابت را درست کن. این روش‌ها در جامعه ما جواب نمی‌دهد، مثل این که ابگوشت درست کنیم، ولی گوشت، ادویه و حبوبات در آبگوشتمان نریزیم.

سخن پایانی

سخن آخر اینکه «عمامه صورتی» برای زیست بوم فرهنگی و اجتماعی ایران امروز، هم می‌تواند فرصت‌ها و برکت‌هایی داشته باشد و هم آفت‌ها و لطماتی. آنچه از این اثر می‌توان آموخت، تن دادن به گفت و گوی برابر با نسل معمایی جدید است. عمل صالح و کار فضیلت‌مند در مقابل این نسل، «شنیدن» است تا «گفتن»؛ «تحمل» است تا «هدایت»، «مدارا» است تا «ستیزه». در مقابل، چیزی که در «عمامه صورتی» ناپذیرفتنی است و باید از آن پرهیز کرد سیاست زدگی، سطحی نگری، و ابزار انگاری در مواجهه با مسائل نوپدید اجتماعی ایران است. شاید چیزی که نسل نو می‌پسندد الزاما عمامه‌ای به رنگ صورتی نیست. بلکه تفکری است که پدیده‌ها و واقعیت های اجتماعی را به جای سفید و سیاه، خاکستری ببیند و بتواند با این نسل همسخنی کند.

  • زبان: فارسی

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه داستان فیلم را اسپویل می‌کند؟

چرا بعضی فیلم و سریال ها صدا ندارند؟

از پلیر های قدرتمند و بروز مثل VLC و KMP استفاده نمایید.

اشتراک تهیه کرده ام اما هنوز فعال نشده ؟

اگر مشکلی در فعال شدن اشتراک بعد از پرداخت موفق دارید از طریق بخش تیکت ها در پنل کاربری مشکل را با پشتیبانی در میان بگذارید تا سریع ترین وقت ممکن حل شود.

آیا فیلم مورد نظر مارو قرار میدهد؟

بله فیلم و سریال درخواستی خود را از پنل کاربری درخواست دهید تا قرار گیرد.

چرا از خارج از کشور نمی‌توانیم دانلود کنیم؟

برای مسائل کپی رایت دسترسی دانلود از خارج ایران بسته میباشد لذا اگر از ابزار های تغییر IP استفاده میکنید آنرا خاموش کرده و با IP ایران وارد سایت شوید.